Kutatási együttműködések
A Mesterséges Intelligencia Politikai Dilemmái (MI-POL) munkacsoport
Az új technológiák "társadalmi-technikai rendszerekre" gyakorolt hatásának vizsgálatára
A Ludovika Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpontja új munkacsoportot állít fel, amelynek célja az új technológiák, köztük a mesterséges intelligencia politikai dilemmáinak, így elsősorban a "társadalmi-technikai rendszerekre" kifejtett hatásának vizsgálata. A munkacsoport küldetése, hogy a társadalom- és bölcsészettudományok különböző nézőpontjaiból származó szakmai ismereteket az informatika és más természettudományok szakértőivel együttműködve mélyítse el annak érdekében, hogy felmérje az új technológiák széleskörű alkalmazása által az emberi társadalmakban jelentkező társadalmi-technikai kihívásokat. A munkacsoport különös figyelmet fordít a kérdés politikai-filozófiai vonatkozásaira, beleértve a mesterséges intelligenciának a képviseleti demokráciákra és azok hatalomgyakorlására mért döntő hatását. A munkacsoport küldetése, hogy platformot biztosítson az innováció e területének legforróbb politikai és alkotmányos kérdéseinek megvitatására.
A mesterséges intelligencia mára a közéletben a legvitatottabb témák közé tartozik. Az új fejlesztések társadalmi-politikai és alkotmányos kereteinek értelmezéséhez egyértelműen interdiszciplináris eszmecserére van szükség. Miközben az Európai Unió élen jár a társadalmi kockázatok felmérésére és kezelésére, valamint az emberi pszichét és a társadalom finoman kiegyensúlyozott és törékeny építményét fenyegető esetleges károk elkerülésére szolgáló eszközök kimunkálására irányuló erőfeszítésekben, még mindig nyitott kérdés, hogy pontosan milyen emberi és társadalmi értékeket kell védenünk, és hogyan, a mesterséges intelligencia politikai alkalmazásai esetében. Időközben az Egyesült Királyság nemzetközi folyamatot kezdeményezett (AI Safety Summit 2023), hogy kidolgozza a megfelelő keretet azok számára, akik részt vesznek ezekben az új iparágakban és azok különböző innovatív ágazataiban. 28 részt vevő ország vezetői írták alá a Bletchley Nyilatkozatot azokról a feladatoktól, amelyeket a mesterséges intelligencia társadalmainkban való alkalmazásának realitásai diktálnak. Ebben az összefüggésben Ferenc pápa új perspektívát nyitott 2024 januárjában az 57. Béke Világnap alkalmából megfogalmazott üzenetében. A pápa is felhívja a figyelmet arra, hogy a mesterséges intelligencia már most is jelentős változásokat idéz elő a társadalmak szövetében, és mélyreható hatást gyakorol a kultúrákra, a társadalmi viselkedésre és a béketeremtés erőfeszítéseire. Hangsúlyozza az "interdiszciplináris párbeszéd szükségességét", „célul kitűzve az algoritmusok fejlesztésének etikai megközelítését – algor-etika –, amelyben az értékek határozzák meg az új technológiák irányát”.
A munkacsoport különböző nézőpontokból foglalkozik a mesterséges intelligencia társadalmi hasznosításának politikai vonatkozásaival, hogy azonosítsa és elemezze azokat az emberi és társadalmi értékeket, amelyeknek a parlamenti demokráciákban érvényesülniük kell abban a korszakban is, amelyet a mesterséges intelligencia használata jellemez.
A munkacsoport vezetői
- Hörcher Ferenc - intézetvezető, kutatóprofesszor, NKE EJKK Politika és Államelméleti Kutatóintézet
- Török Bernát - főigazgató, tudományos főmunkatárs, Eötvös József Kutatóközpont; intézetvezető, NKE EJKK Információs Társadalom Kutatóintézet
(Potenciális) tagok
- Deli Gergely - rektor, Ludovika, Nemzeti Közszolgálati Egyetem
- Oberfrank Ferenc - kutatóorvos, Kísérleti Orvostudományi Intézet
- Prószéky Gábor - főigazgató, kutatóprofesszor, Magyar Nyelvtudományi Kutatóközpont
- Pünkösty András - kutató, Információs Társadalom Kutatóintézet
- Varga Péter András - kutató, Filozófiai Intézet
- Ződi Zsolt - tudományos főmunkatárs, NKE EJKK Információs Társadalom Kutatóintézet
- Darabos Ádám, tudományos segédmunkatárs, NKE EJKK Vallás és Társadalom Kutatóintézet
- Jancsó András, tudományos segédmunkatárs, NKE EJKK Vallás és Társadalom Kutatóintézet
Külső tagok
- Matías Aranguiz, Pontificia Universidad Católica de Chile
- Mathis Bitton – doktorandusz, Kormányzattani Tanszék, Harvard University
MI-POL Munkacsoport Nyitóülés - 2024. május 29.