A kortárs angolszász természetjog: erkölcs-, politikai- és jogfilozófia

2025-ben hatvan éves lesz az úgynevezett Új Természetjog elmélete. Germain Grisez (1929-2018) 1965-ben, az akkor Természetjogi Fórumnak nevezett folyóiratban publikált egy cikket, amelynek célja az volt, hogy korrigáljon Aquinói Szent Tamás nézeteinek értelmezésében bizonyos félreértéseket a természeti törvényről és annak főbb elveiről. Azóta Grisez és társai sokat tettek az etika alapjainak újbóli feltárására immár az emberi kiteljesedésre épülő gyakorlati alapelvekre építve.

Ennek a természetjogi elméletnek az erkölcsi, politikai filozófiai és jogi alapjainak feltárására a Politika- és Államelméleti Kutatóintézet kutatási projektet kezdeményezett „Analitikus Tomizmus és Természetjog: erkölcs-, politikai és jogfilozófia” címmel 2022 januárjában. A projekt három kötet elkészítését, valamint számos nemzetközi konferencia szervezését tűzte ki célul. Az első kötet az új természetjog elméletének legalapvetőbb írásai között válogat, olyan szövegeket téve újra elérhetővé, amelyek az elmélet intellektuális és filozófiai gyökereit is felfedik, az 1950-es években Oxfordban létrejött analitikus tomista mozgalomban. A második kötet ezen válogatott írások magyar fordítása lesz. Végül, a harmadik könyv egy angol nyelvű szerkesztett kötet lesz, eredeti tudományos írásokkal olyan nemzetközi kutató gárda részvételével, akik jelenleg az Új Természetjogi elmélet égisze alatt, azzal dialógusban fejtik ki nézeteiket a saját szakterületükön.

A kutatás vezetői: Hörcher Ferenc (NKE EJKK PÁK), Fröhlich Johanna (NKE EJKK PÁK) és  Christopher Tollefsen (University of South Carolina)

Partnerek:

The James Madison Program, University of Princeton, USA

The Programme for the Foundations of Law and Constitutional Governance, University of Oxford, Egyesült Királyság

Mathias Corvinus Collegium, Magyarország

Korábbi események:

Online Workshop a kutatás alapkoncepciójáról Jeffrey Pojanowski, Paul Yowell, Sherif Girgis, Petar Popovic, Pier Paolo Pigozzi, Hörcher Ferenc, Christopher Tollefsen, és Fröhlich Johanna részvételével, 2022. június 14.

Online Workshop Christopher Tollefsen-nel és a magyar fordítókkal, 2022. december 1.

Love Hath Reason – The Contemporary Analytic Natural Law and its Moral, Political and Legal Philosophy. Pontifical Catholic University of Chile, Santiago de Chile, November 9th, 2023.

Tervezett programok:

“Natural Law for Real Life Problems” Nemzetközi konferencia, 2024. szeptember 19-20. Budapest. Kiemelt előadók: Prof. John Finnis, University of Oxford and University of Notre Dame, és Prof. Robert P. George, University of Princeton

Nemzetközi konferencia, University of Princeton, 2024. november 14-15.