Gondoskodás, szeretet és kapcsolatiság ‒ Az anyaság filozófiája felé

2025. április 2-án az NKE EJKK Politika- és Államelméleti Kutatóintézete nemzetközi konferenciát rendezett a Ludovika Szárnyépület John Lukacs Társalgójában az anyaság kiemelkedő fontosságú, azonban mindeddig kevéssé vizsgált szerepének megvizsgálására a politikai és jogfilozófia diskurzusaiban.

A konferencia az NKE rektora, Deli Gergely, valamint Hörcher Ferenc, az NKE EJKK PÁK intézetvezetője által tartott megnyitó beszédekkel vette kezdetét, akik az anyák jólétének össztársadalmi fontosságára, illetve a család emberi társadalomban betöltött jelentőségére hívták fel a figyelmet. Hörcher Ferenc szerint a 20. század közepétől újjáéledő természetjogi hagyomány lehetőséget kínál a napjainkban kérdésessé vált alapértékek szilárd alapokra való visszavezetésére, világossá téve a jó és a rossz, az igaz és a hamis közötti különbséget. Az NKE EJKK PÁK tudományos főmunkatársa, Fröhlich Johanna által megszervezett új kutatás, mely jelen alkalommal lép először nagyobb nyilvánosság elé, lényeges új eredményekkel szolgálhat olyan, társadalmi létünket meghatározó alapfogalmak jobb megértéséhez, mint a család, állam, férfi, nő, anyaság, apaság.

A tanácskozás Fröhlich Johanna által moderált első paneljében a résztvevők és az érdeklődő közönség Erika Bachiochi, a washingtoni Ethics and Public Policy Centre kutatója, a Fairer Disputations folyóirat főszerkesztője, valamint Thana de Campos (Chilei Pápai Katolikus Egyetem) előadásait hallgathatta meg. Bachiochi az anyaság “nyers tényeiről” való filozófiai beszédmód fontosságát hangsúlyozva vitába szállt a kortárs feminizmus azon képviselőivel, akik szerint az anyaság és az apaság alapvető kategóriái elválaszthatók lennének a biológiai nemtől. Bachiochi ezzel szemben az egymást kölcsönösen kiegészítő férfiak és nők közötti “autentikus együttműködés” mellett foglalt állást, mely figyelembe veszi a két nem közötti természetes különbséget. De Campos a különösen a fiatal anyákat gyakran érintő elmagányosodás problémája kapcsán a modern társadalmakban egyre szélesebb rétegeket érintő “elmagányosodási járvány” ellensúlyozására az egészségügyi és szociális intézmények szeretetteljessé tételére irányuló reformok szükségességére hívta fel a figyelmet, fontosnak tartva, hogy az intézmények szeretettel és empátiával forduljanak a gyermekeikről gondoskodó anyák felé, és tegyék lehetővé emberi kapcsolatok kialakulását, erősítve az összetartozás érzését. De Campos véleménye szerint az otthonteremtés kollektív feladat, melyben az apák szerepe éppoly fontos, mint az anyáké.

A Hörcher Ferenc által levezetett második szekcióban három előadás hangzott el. Ira Chadha-Sridhar (Cambridge-i Egyetem) önmagát a gondoskodás fontosságát képviselő feminista etika képviselőjeként határozta meg, és a gyermekgondozás tényleges feladatainak a szülők közötti igazságosabb megosztása mellett érvelve az állami szabályozás szükségességét hangsúlyozta. Ewa Rejman (Notre Dame Egyetem) előadásában az anyaság védelmének nemzetközi jogi szabályozását tekintette át, majd pedig a konferencia szervezője, Fröhlich Johanna mutatta be az anyaság filozófiai megközelíthetőségét vizsgáló kutatási projekt hátterét, kiemelve az anyaság fizikai realitásának elvont filozófiai nyelven történő elbeszélhetőségének nehézségeit, annak ellenére, hogy a gyermekekről való szülői gondoskodás nélkülözhetetlen a politikai közösség fennmaradásának biztosításához. A természetjogi megközelítés segíthet elkerülni az anyaság puszta biológiai jelenségre való redukálását, és hozzájárulhat társadalmi nyilvánosságban való jelenlétének elfogadtatásához. Az anyasággal kapcsolatos társadalmi problémák megoldásához Fröhlich Johanna szerint döntő lépést jelenthet a házasság intézményének megbecsülése.

A délelőtti két angol nyelvű szekció után a konferenciát egy Fröhlich Johanna által vezetett magyar nyelvű kerekasztal-beszélgetés zárta le, melyben az alkotmányjog, családjog, politikai filozófia, jogbölcselet, és jogszociológia tudományterületeinek kiemelkedő hazai képviselői vitatták meg a szülők, gyermekek és az állam között tetten érhető összetett viszonyrendszer különböző aspektusait. A résztvevő szakértők, Hörcherné Marosi Ildikó alkotmánybíró, Molnár Sarolta családjogász (PPKE-JÁK), valamint Balázs Zoltán (TK-PTI), Könczöl Miklós (PPKE-JÁK, TK-JTI), és Fekete Balázs (ELTE-ÁJK) kifejtették véleményüket a jelen konferenciával induló kutatási program által feltárni kívánt terület problémáival kapcsolatban, melyekkel szembe kell nézni az anyaság társadalmi realitásának jobb megértése felé vezető úton.

 

Tóth Kálmán
tudományos munkatárs
NKE EJKK Politika- és Államelméleti Kutatóintézet

 

Fotó: Szilágyi Dénes


Címkék: hírek konferencia