Aki otthon volt Európában…

 

Schöpflin György születésének 85. évfordulója alkalmából a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Kisebbségpolitikai Kutatóműhelye a Politika-és Államelméleti Kutatóintézettel közösen rendezte meg az Európai és nemzeti vízió című nemzetközi konferenciát november 11-én az egyetem Széchenyi Dísztermében.

A vendégeket Galambos Judit, az NKE Kisebbségpolitikai Kutatóműhelyének koordinátora köszöntötte, majd Deli Gergely rektor mondott megnyitó beszédet. „Schöpflin György utolsó éveiben tudományos munkásságán keresztül szoros kapcsolatban állt egyetemünkkel. A The European Polis című, legutolsó könyve, amelyet a Ludovika Egyetemi Kiadó adott ki 2021-ben, Európa kortárs intézményeinek kritikája, egyben Közép-Európa eszméjének szenvedélyes védelme” – húzta alá.

A Kisebbségpolitikai Kutatóműhely vezetője, Gyurcsík Iván az esemény kapcsán négy célt emelt ki. Egyfelől szimbolikusan koszorút elhelyezni a három éve elhunyt tudós sírjánál; felhívni a figyelmet felesége, Piret Peiker nagylelkű könyvadományára, amely lehetővé tette, hogy létrejöhessen a Schöpflin György könyvgyűjtemény az NKE Könyvtárában. Harmadik cél az volt, hogy hangsúlyt kapjon Schöpflin György szellemi örökségének, könyveinek, írásainak, kritikai gondolkodásának fontossága. Negyedikként pedig a rendezvény célja orientációs pontot, támogatást találni az Európai Unió "zűrzavaros vizein", a közép-európai együttműködés, a nemzetek és a nemzeti kisebbségek kérdéseinek kapcsán.

A folytatásban Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke nyitó előadásában utalt az amerikai választások eredményére, amely, fogalmazott, új világot jelent Közép-Kelet-Európa és a magyar nép számára határon innen és túl. Schöpflin György 15 éven át volt képviselő az EP-ben, Az európai polisz című munkáját kézikönyvként is érdemes használni – hívta fel a figyelmet.

Az első szekció első előadásában Hörcher Ferenc, az NKE Politika- és Államelméleti Kutatóintézet vezetője Schöpflin politikai gondolkodásának szakaszairól, s az azokhoz kapcsolódó művekről beszélt. „A közép-európai művelt polgár, a nyitott gondolkodású brit tudós és a természetes úriember ötvözete volt” – fogalmazott Hörcher Ferenc.

A konferenciáról részletesen a ludovika.hu cikkében olvashatnak.

 

Szöveg: Kovács Lilla

Fotó: Szilágy Dénes

A tudósítást az NKE honlapjáról vettük át.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Címkék: konferencia