Nyilvános intézeti szeminárium 13/2021.

A Politika- és Államelméleti Kutatóintézet meghív minden érdeklődőt következő online intézeti szemináriumára:

Egy gondolkodó, két perspektívából: Egedy Gergely és Vasas Géza beszélgetése Asbóth Jánosról

Időpont: 2021. május 19. 12 óra

A beszélgetés alapja a következő két dolgozat:

Egedy Gergely (egyetemi tanár, ÁNTK Kormányzástani és Közpolitikai Tanszék): Asbóth: a szabadság zsidó gyökerei

Asbóth 1872-es könyvében (A szabadság) a szabadság történeti fejlődését vizsgálja; a tanulmány elsősorban a zsidó hagyománnyal kapcsolatos - a munkában különösen hangsúlyozott - elemzésére összpontosítja figyelmét.

Vasas Géza (a Politika- és Államelméleti Kutatóintézet megbízott kutatója): Egy uralkodó eszme nyomában

A tanulmány Asbóth János A szabadság című 1872-ben megjelent munkájának a keletkezési körülményeit és fogadtatását, valamint az európai és a magyar hatástörténeti hátteret is magába foglaló, legjobb szándékaim szerint kritikai elemzése. Egyúttal a szerző liberalizmusának a módosulását, „mozgásirányát” is igyekeztem vizsgálni. Asbóth a könyvében a pozitivista történetírás módszerét alkalmazva a szabadságeszmének s vele az individualizmusnak elsősorban az antik és zsidó gyökereit kutatta, az azt követő korokban való alakulását csupán hézagosan taglalta.

Az esemény nyilvános, csatlakozni ezen a linken lehet.

Kérjük kedves vendégeinket, hogy az előadásra teljes névvel jelentkezzenek be.

Mindenkit szeretettel várunk.

Címkék: webinárium